Тотев: Площад Централен няма цена
Общината държи да реализира всички възможни компоненти от проекта на португалското студио ФОРА
През 2019 там ще се експонира и консервира археология пред очите на туристите
Площад Централен е едно от местата, обсъждано за провеждане на откриващото събитие за старта на Европейска столица на културата през януари 2019 година, стана ясно днес, когато кметът Иван Тотев и ръководството на ОФ „Пловдив 2019“ представиха акцентите в програмата и проектите на Фондацията за настоящата година. Припомняме, че с рамка от 12 млн.лв. реконструкцията на площад „Централен“ е най-големият проект по културна инфраструктура.
„Площадът е изключително голяма тема за Пловдив, виждате че последната реконструкция там е била в 70-те години и това не е случайно. Опасения, че той и не само, ще е строителна площадка през 2019-а година със сигурност ще се чуват все по- често. По всяко направление ще чувате как се опитват да минимизират усилията, които се полагат,“ така коментира казаното днес по темата от „Да, България!“ кметът Иван Тотев.
Той отхвърли опасенията на Христо Иванов, че площадът ще е строителна точка през 2019-а година и увери, че Община Пловдив има намерение да реализира тогава единствено частта по археологическите обекти от целия проект. „Включително може и през 2020-та да продължи консервацията, като смятаме, че това може да бъде изключително добре вписано в програмата на Пловдив ЕСК през 2019. Представяме консервиране на археологически обекти в реално време. Там заедно с археолозите и проектанти ще може да реализираме и работа по обектите и да бъдем доста актуални в реално време – наблюдавани. Много интересно ще е за нашите гости. Ще виждат как се вдигат колони, как се поставят капители. Това са истории, които могат да бъдат разказани през 2019 и това ще бъде част от атракцията,“ допълни кметът.
По думите на Тотев общинската администрация работи от 6 години по проекта за площада и най-трудният път вече е извървян. „Много силно и активно работим за реконструкцията на площада. В момента имаме обявени вече процедури по ЗОП, като проектите, които ще бъдат реализирани там са в няколко направления – площадно пространство, свързващи зони с отделните други градски части, като „Цар Борис III Обединител“, връзките с подлез Тримонциум и археологическите обекти.“
Кметът заяви, че първата част, която ще бъде отделена на „скоростна писта“, е настилката по площад Централен. Предстои да бъде много бързо съгласувана с НИНКН в момента, в който бъде избрана. „Там няма да минаваме в нищо повече от това да можем да направим максимални пространства за култура, върху които да могат да бъдат изградени и съответните необходими съоръжения, а именно мобилната зала за култура, планирана в бюджета.
Взимаме и ще държим на интегриране на всички възможни елементи от спечеления от португалското студио ФОРА конкурс за идеен проект. Като части които са възможни, допустими и минат съгласуване в НИНКН ще бъдат реализирани. Не ги виждате като изисквания в обявената процедура в момента поради простата причина, че този проект не е минал съгласуване с Института, за това, но проектът, който ще реализираме ние ще държим да влязат части от този проект, с откупени авторски права.“
После градоначалникът изрази надежда, че „ще можем и ще искаме да съгласуваме проекта с НИНКН на части, което означава, че частта за настилки, за археология и др. елементи трябва да минат по различен ред . Ние ще се стремим площадното пространство да мине възможно най-бързо. Говорим със зам.-министър Гешева, министър Банов и директора на НИНКН- много скоростно ще се разглеждат тези проекти. Площад Централен е проект с подкрепата на МК. Нямаме никакви съмнения, че ще можем в рамките на 6 месеца да изградим площадно пространство, в което да се реализират част от събитията през януари 2019 и да посрещнем на площада всички заедно гостите, които са дошли на тази церемония.“
Кметът припомни още, че близо 2 години е отнело само съгласуването на границите на Цар-Симеоновата градина и площада, тъй като по старите граници и планове на НИНКН паркът стига до Централна поща. После година и 3 месеца само е съгласувано заданието. Той твърди, че това, което се е свършило до момента е много по-трудното и много по-сложното. Припомни, че администрацията е стартирала с международен конкурс за това как иска да изглежда площада, стартирани са 4 –годишни археологически проучвания и разкопки.
„След това съгласувахме задание, което можеше да бъде законово съгласувано, тъй като НИНКН не може да съгласува една идея, колкото и да е прекрасна тя. Община Пловдив направи всички базови предпоставки да реализира един прекрасен проект – разкрихме археологията, премахнахме павилионите, разкрихме връзката между Форум Север и площада, разкопки в зоната на Форум Запад, осигурихме територията на Форум Юг и Форум Изток. Разкрит форум на 80 %, разбирате ли какви уникални възможности са това. Това беше направено последните 6 години.“
Според Тотев общината може да променя и напасва португалския проект по желание на гражданите на Пловдив. Смята се, че до края на януари ще е съгласуван вида на настилката на площадното пространство, като ще се търсят естествени материали, подобно на предложението от португалското студио.
На въпрос на Под тепето ясно ли е кой етап и коя зона на каква стойност е, Иван Тотев отговори така:
„Не, ясно е само стойността на ремонта в тунела – подлез Гладстон. Предстоят сондажи на 3 метра по дължина, а по КСК там цената е 5 млн. лв, но ако когато отворим отстрани на 3 метра и в дължина, и се окаже, че хидроизолацията е добра, а само на места тече, може стойността да падне. Това е сума за 100% подмяна на изолацията.
Така площад Централен няма цена, защото още не е избран елементът, от който ще бъде настилката. Ще избягаме максимално от това да бъде композитен елемент, което означава бетоново блокче, иска ни се да бъде естествен материал. Важно е дали можем да си го позволим. На база на избрания елемент – да е местен от България, да го доставят бързо, да е естествен за града и страната. Проектантите заедно с Института ще изберем материала. На археологията също не е ясна цената. Ще видим колко и какви колони имаме и можем да вдигнем. Общата бюджетната рамка не трябва да надхвърля 7 млн., които не са толкова много.
12 млн.лв е максималната стойност определена за цялата процедура по ЗОП, ние можем да обявим и 20, ама ги нямаме,“ заключи кметът.
“общинската администрация работи от 6 години по проекта за площада и най-трудният път вече е извървян”, като остава само избраният от строителя проектант да изпроектира нещо, което да му е удобно и после да вземат да го построят.
Тотев е наприказвал глупости.